Razer Kraken V4 Wireless Gaming Headphones, 40mm Driver, Razer TriForce Titanium Type, Retractable Razer HyperClear Super Wideband Mic, Unidirectional Pick-Up Pattern, Black | RZ04-05170100-R3M1
Not available right now
2 Years Warranty
Type: Headset
Brand: Razer
Marketing Name: Razer Kraken V4
Connection: Wireless
Technical Specifications:
Frequency Response: 20 Hz – 28 kHz
Impedance: 32 Ω (1 kHz)
Sensitivity: 98 dBSPL / mW at 1 kHz by HATS
Virtual Surround Encoding: THX Spatial Audio: Only available on Windows 10® 64-bit (or higher)
Battery life:
Up to 70 hours (Lighting OFF, 2.4 GHz connection)
Up to 35 hours (Lighting ON, 2.4 GHz connection)
Lighting: Razer Chroma™ RGB
Compatibility:
PC, Mac (wireless, wired)
PlayStation (wireless, wired)
Nintendo Switch (wireless, wired)
Steam Deck (wireless, wired)
Mobile Devices (wireless, wired)
Android, iOS
Microphone:
Microphone Style: Retractable Razer™ HyperClear Super Wideband Mic
Microphone Frequency Response: 100 Hz - 10 kHz
Microphone Sensitivity (@1kHz): -42 ± 3 dBV/Pa, 1 kHz
Color : Black
Model Year: 2023
Part number: RZ04-05170100-R3M1
Read more
Product Category:
Audio
Sku
The price includes tax